POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O SAN MARINO?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA SAN MARINO
SAN MARINO - GALERIA ZDJĘĆ

GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE SAN MARINO

PORTA SAN FRANCESCO(Brama św. Franciszka)
Pochodzi z 1361 roku. Jest to dawna brama miejska i siedziba straży. Stanowiła część umocnień trzeciego pierścienia obronnego, zbudowanego na początku XV wieku jako linia obrony przed armią Malatestów. Została przebudowana w roku 1581.

PALAZZO PUBBLICO
Siedziba Kapitanów Regentów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Wielkiej Rady. Neogotycka architektura budowli nawiązuje do słynnego Palazzo Vecchio we Florencji. Pierwotnie w tym miejscu znajdował się Domus Comuna Magna (1380-1882). Obecny obiekt zaprojektował architekt Francesco Azzuri. Kamień węgielny wmurowano 17 maja 1884 roku. 30 września 1894 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Palazzo Pubblico. Fasadę dekorują herby Zamków Republiki. Nad środkowym łukiem arkady znajduje się kartusz z herbem Republiki San Marino. Na Wieży Zegarowej możemy dostrzec postacie Świętej Agaty, Świętego Marinusa i Świetego Leona. Wieża Zegarowa i bryła Ratusza zwieńczone są blankami. Ratusz został odrestaurowany w 1996 roku przez architekta Gae Aulentiego. Wnętrza składają się m.in. z Wielkiej Sali Rad, Sali Zgromadzeń i Sali Głosowań. Pełni tu wartę gwardia Nucleo Uniformato della Guardia di Rocca (założona w 1754 roku). Zmiana warty odbywa się codziennie od godziny 8.30 do 18.30 w odstępach 1 godziny. Ratusz wznosi się przy Placu Wolności.

PIAZZA della LIBERTA(Plac Wolności)
Plac Wolności zdobi Statua della Liberta, wykonana w 1876 roku przez Stefano Galletiego. Pod placem znajduje się średniowieczny system cystern gromadzących wodę deszczową.

BASILICA del SANTO(Bazylika Świętego)
Obecna bryła kościoła stoi na miejscu świątyni romańskiej lub jak uważają niektórzy - znajdował się tutaj Domus Plebis. 29 sierpnia 1825 roku decyzją Wielkiej Rady postanowiono wybudować w tym miejscu reprezentacyjny kościół San Marino. Projekt wykonał architekt Antonio Serra z Bolonii. Prace trwały do 1838 roku. Konstrukcja prezentuje styl neoklasycystyczny z 8 kolumnami korynckimi. Wnętrze składa się z trzech naw i siedmiu ołtarzy. Przy ołtarzu głównym - po prawej stronie umieszczono relikwie Świętego Marinusa, po lewej - stoi podwójny tron Kapitanów Regentów z XVII wieku. W 1926 roku papież Pius XI podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej. Inskrypcja głosi: "DIVO MARINO PATRONO et LIBERTIS AUCTORI SEN. P. Q." (Rząd i Ludność San Marino Ich Wolności). Bazylikę 29 sierpnia 1982 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Papież modlił się przy relikwiach Świętego Marinusa.

CHIESA di SAN PIETRO(Kościół św. Piotra)
Świątynia pochodzi z XVI wieku. Obecny wygląd zawdzięcza generalnej przebudowie, która miała miejsce w roku 1826. Toczące się prace remontowe trwają od 1940 roku. W absydzie kościoła znajdują się dwa wgłębienia, zgodnie z tradycją jest to miejsce w którym spali Święci (Marinus i Leone). Tradycja również przypisuje założenie tego kościółka Świętemu Marinusowi.

CHIESA di SAN FRANCESCO(Kościół św. Franciszka)
Jest to najstarsza świątynia w mieście. Wybudowana została w 1361 roku, przebudowana
w latach 1790 i 1978. Kościół założyli Młodsi Bracia Klasztorni, którzy osiedlili się w Murata Vecchia i Serrone, na południowy wschód od San Marino Citta. Obok wznosi się dawny konwent, a od 1966 roku siedziba Museo-Pinacoteca di San Francesco.

LA PRIMA TORRE(Pierwsza Wieża)
Pentagonalna, pochodzi z XI wieku. Była wieżą strażniczą, a do 1970 roku również więzieniem. Została przebudowana w XV wieku. Znajduje się na wysokości 751 m n.p.m.

LA SECONDA TORRE(Druga Wieża)
Pentagonalna, pochodzi z XIII wieku. Była wieżą strażniczą i więzieniem. Obecnie mieści się tutaj Museo delle armie storiche. Znajduje się w najwyższym punkcie Monte Titano - 755 m n.p.m

LA TERZA TORRE(Trzecia Wieża)
Pentagonalna, pochodzi z XIII wieku. Była wieżą strażniczą i więzieniem. Odegrała ważną rolę w czasie wojny z Malatestami. Odnowiona w 1936 roku.

PALAZZO VALONI
Siedziba Biblioteki i Państwowego Archiwum. Pałac został wybudowany w 1858 roku. Obiekt uległ zbombardowaniu w trakcie nalotu bombowego Anglików w roku 1944. Zrekonstruowany w 1983 roku.

CHIESA di SAN QUIRINO
Świątynia pochodzi z około 1500 roku. Tu pod jego arkadami Garibaldi rozwiązał swoje oddziały, otrzymując azyl w Republice San Marino. Jest to kościół franciszkański (kapucynów). Cechuje go drewniane wyposażenie wnętrza.

MUZEA PAŃSTWOWE
Wszystkie muzea są otwarte dla zwiedzających w tych samych godzinach, od kwietnia do września: 8.00 - 20.00; pozostałe miesiące: 8.45 - 17.00. Czynne są w każdy dzień tygodnia i są płatne.

MUSEO PALAZZO PUBBLICO, Piazza della Liberta

MUSEO PINACOTECA SAN FRANCESCO, via Basilcus

MUSEO PRIMA TORRE,

MUSEO SECONDA TORRE,

MUZEA PRYWATNE
Godziny otwarcia i ceny biletów zróżnicowane.

MUSEO STORICO della TORTURA, Porta San Francesco,

MUSEO CRIMINALE MEDIOEVALE, przy Santa Croce,

MUSEO delle CERE e STRUMENTI di TORTURA, via Lapicidi Marini,

MUSEO delle ARMI MODERNE, przy Pieve,

ZAKUPY
Typowe wyroby rzemiosła San Marino to ceramika i artykuły skórzane. Dużą atrakcję stanowią też znaczki pocztowe i monety San Marino, które można kupić w Państwowym Biurze Filatelistycznym i Numizmatycznym. W Republice bardzo rozwinięta jest produkcja win i wysokoprocentowych alkoholi, z których najbardziej znane to wino "moscato" oraz "mistra". Sklepy oferują także bogaty asortyment kart do gry, papierosów, wyrobów złotniczych, pamiątek itp. Wszędzie możemy spotkać się z polskojęzyczną obsługą. Ceny, niestety coraz wyższe i zakupy większych ilości towarów są już raczej nieopłacalne.

GRAND PRIX SAN MARINO
Wyścig odbywa się od 3 maja 1980 roku na torze w IMOLA.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH