POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA

BRAGA - GALERIA ZDJĘĆ

BRAGA

Miasto to położone w północnej Portugalii nad rzeką Este jest stolicą Wielkiego Ośrodka Miejskiego Minho (składającego się z 14 miast) i dystryktu Braga. Liczy około 80 tysięcy mieszkańców, zaś aglomeracja przekroczyła 155 tysięcy osób. Obszar municipium wynosi 179 km2. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym i religijnym Portugalii. Tu znajduje się najstarsza diecezja tego kraju. Cechą charakterystyczną miasta są liczne seminaria duchowne. Pod względem gospodarczym dominują zakłady przemysłu skórzanego, drzewnego, spożywczego i chemicznego.

ZARYS HISTORII
Korzenie dzisiejszego miasta sięgają starożytności. Pierwsi osiedlili się tutaj Celtowie, zaś
w roku 296 p.n.e. założyli tu swoją osadę Kartagińczycy.
Rzymianie zaczęli pojawiać się na tym terenie od około 136 roku p.n.e., a około 20 roku p.n.e. zbudowali ośrodek Bracara Augusta, który stał się ważnym centrum administracyjnym, by w czasach Dioklecjana zostać stolicą prowincji Gallaecia.
W III wieku powstało tu biskupstwo, nastąpiła chrystianizacja Gallaeci, mówi się nawet, że Jakub Starszy Apostoł był twórcą biskupstwa.
W 410 roku Swewowie ustanowili tu stolicę swojego królestwa, później w wiekach VI-VII była stolicą Królestwa Wizygotów (Wizygoci zajęli te ziemie w 585 roku).
W V wieku urodził się tutaj Paulus Orasius.
716 rok przyniósł opanowanie miasta przez Arabów, którzy umacniając swoją zdobycz wybudowali twierdzę.
W 1040 roku Braga została odebrana muzułmanom przez wojska Ferdynanda I Kastylijskiego,
a biskupstwo szybko odrestaurowano.
W latach 1093-1147 miasto pełniło funkcję stolicy Portugalii, w tym też okresie tutejsi biskupi starają się uczynić z miasta metropolię Portugalii. Braga została siedzibą arcybiskupstwa i prymasa Portugalii.
W XVI stuleciu arcybiskup Diogo do Salsa zmienił miasto średniowieczne w renesansowe.
XVIII wiek to kolejny "złoty wiek" Bragi, zbudowano wtedy Ratusz, Bibliotekę Publiczną
i Sanktuarium Bom Jesus do Monte.
Biorąc pod uwagę historię najnowszą ważnym w dziejach miasta jest rok 1926, gdy opracowano tu plan rewolty, która doprowadziła do dyktatury Salazara.
W 1973 roku Braga wzbogaciła się o Uniwersytet.

Kościoły, piękne pałacyki - miejskie rezydencje bogatych rodzin, zieleń ogrodów nadają Bradze niepowtarzalnego uroku i czynią z niej miasto chętnie odwiedzane przez turystów.

SE(Katedra)
Świątynia stoi na miejscu kościoła z VI wieku. Budowę rozpoczęto w 1070 roku. W przeciągu kilku następnych stuleci była kilkakrotnie przebudowywana. Reprezentuje różne wpływy architektoniczne. Najciekawsza jest jedna z trzech kaplic stojących przy dziedzińcu: Capela do Reis, w której możemy zobaczyć nagrobki księcia Henryka Burgundzkiego i jego żony księżnej Teresy. Para książęca ufundowała świątynię. Tu znalazł także miejsce spoczynku antypapież Grzegorz VIII i papież Jan XXI (1215-1277). Główny portal pochodzi z lat 1486-1501.

Niedaleko Katedry znajduje sięPACO EPISCOPAL(Pałac Biskupi), pochodzący z XIV wieku. Z zewnątrz bryła przypomina fortecę. Z późniejszych okresów pochodzą różne elementy samej budowli jak i jej wnętrza. Obecnie w Pałacu mieści się Biblioteka i Archiwum Miejskie, a także kilka instytutów Uniwersytetu. Otacza go Ogród Santa Barbara.

Spacerując uliczkami miasta możemy podziwiać również budowle świeckie, m.in.:
- Palacio do Raio z piękną fasadą,
- Palacio dos Biscainhos z XVII wieku, w jego wnętrzach mieści się obecnie Muzeum Etnograficzne, - Camara Municipal (Ratusz Miejski), - Torre de Menagem - basztę górującą nad Praca de Republica, która jest jedyną pozostałością po obwarowaniach miejskich z XIV wieku,

IGREJA BOM JESUS do MONTE(Kościół Dobrego Jezusa z Góry)
Świątynia jest oddalona 4 km od Bragi. Znajduje się na szczycie zalesionego wzgórza i jest celem licznych pielgrzymek (zdarzały się tu ozdrowienia). Kościół został wzniesiony w miejscu, gdzie stał około XIV wieku krzyż - cel pielgrzymek okolicznej ludności. Budowę tego barokowego Sanktuarium rozpoczęto w 1772 roku na cześć ówczesnego biskupa Bragi, a zakończono w roku 1811. Do Kościoła, na szczyt wzgórza prowadzą monumentalne granitowe schody. Dolna część schodów tworzy Drogę Krzyżową z kaplicami męki Jezusa Chrystusa. Część centralna i górna schodów jest udekorowana małymi fontannami i figurami alegorycznymi. Pierwsza fontanna symbolizuje rany Chrystusa. Część centralna to pięć zmysłów, a część górna symbolizuje trzy cnoty. Na wzgórze można wspiąć się schodami lub wjechać kolejką o napędzie hydraulicznym, która została uruchomiona w 1882 roku. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę.

POLECAM STRONY
www.cm-braga.pt  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH