POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O FRANCJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"FRANCJA

LOURDES - GALERIA ZDJĘĆ

LOURDES

Lourdes (Lorda, w jęz. okcytańskim) - miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji,
u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Hautes-Pyrénées. Miasto liczy około 15 000 mieszkańców. Należy do diecezji Tarbes-et-Lourdes. Lourdes to największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata (głównie w okresie od marca do października).

Według nauki kościoła rzymsko-katolickiego od 11 lutego do 16 lipca 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się 18 razy Matka Boża. Oblicza się, że od roku 1860 do dnia dzisiejszego odwiedziło sanktuarium około 200 mln osób. Na początku lat 50-tych XIX wieku, w przededniu objawień, Lourdes było głównym miasteczkiem całej okolicy zamieszkałej przez 4 135 mieszkanców. W zamku stacjonował garnizon piechoty. Miasto było więc tylko etapem dla kuracjuszy, przyjeżdżajacych tutaj do wód leczniczych w Bareges, Couterets, Luz-Saint-Sauveur i Bagneres de Bigorre. Dawało ono także początek pierwszym wycieczkom pirenejskim w kierunku Gavarni - kiedy nagle wydarzyło się to nadzwyczajne objawienie, które zbulwersowało mieszkańców regionu i odmieniło historię samego miasteczka.

Lourdes ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną (kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych). Praktycznie całe miasto zajmuje się obsługą pielgrzymów i z tego czerpie zyski. Większość odwiedzających przybywa tu w nadziei uleczenia chorób, na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa. Kościół uznał 67 cudownych uzdrowień. Od 1990 r. Lourdes utrzymuje partnerskie stosunki z Częstochową. Zostało opisane w powieści Emila Zoli (1840-1902) pod tytułem "Lourdes". Przez obszar miasta przebiega południk 0. Od południa Lourdes jest otoczone przez pirenejskie szczyty: Aneto, Montaigu i Vignemale. Natomiast w sąsiedztwie miasta znajdują się szczyty liczące ponad 1 000 m n.p.m.: Beout, Petit Jer (z trzema krzyżami) i Grand Jer (z samotnym krzyżem). Miasto znajduje się na średniej wysokości 420 m n.p.m.

ZAMEK

Jedyna świecka atrakcja w Lourdes - położony na skalnym urwisku, strzeże wejścia do dolin i przełęczy do Pirenejów Środkowych. Historia warowni splata się z dziejami miasta. Teren ten był zamieszkiwany przez człowieka od tysiącleci. Potwierdzają to krzemienne topory, ciosane kamienie, a także kości znalezione w grocie "Espelugues" (Muzeum Pirenejskie). Galowie, Rzymianie, Barbarzyńcy i Maurowie, kolejno obwarowywali wzgórze w Lourdes, gdzie dzisiaj znajduje się zamek (Le Chateau Fort). Legenda związana z warownią mówi o tym, w 788 roku Karol Wielki na czele swojej armii oblegał warownię, która była w posiadaniu Saracenów pod wodzą Mirata. Pomimo ataków i szturmów armii oraz głodowi panującemu w twierdzy, zamek nie poddawał się. Pewnego dnia na błękicie nieba pojawił sie orzeł. Przelatując ponad broniącymi się w forcie, upuścił trzymanego w dziobie wielkiego pstrąga. Mirat, dowódca Saracenów, przesłał rybę dla Karola Wielkiego, dając mu do zrozumienia, że obrońcy mają jeszcze pod dostatkiem wyżywienia. Podczas gdy Karol Wielki począł myśleć o zaprzestaniu oblężenia, jego towarzysz, biskup z Puy-en-Velay, podjął rozmowy z oblężonymi. Zaproponował on Miratowi aby nie poddał się Karolowi Wielkiemu, tylko Królowej Niebios. Propozycja została przyjęta i Maur, który złożył broń u stóp Czarnej Dziewicy z Puy, został ochrzczony. W dniu swego chrztu przyjął on imię Lorus, które później przekształciło się w Lourdes. Twierdza była w średniowieczu siedzibą hrabiów Bigorre (XI-XII w.), hrabiów Szampanii (XIII w.), następnie w latach 1360-1405 znajdowała się w rękach Anglików. Karol VI po 18-miesięcznym oblężeniu zdobył zamek i ponownie osada wróciła w ręce francuskie. W roku 1607 Lourdes stało się częścią Królestwa Francji. Zamek stał się więzieniem w czasach Ludwika XV, jednak Stany Generalne zarządziły likwidację tego więzienia. Ponownie więzienie znalazło lokalizację w zamku w 1803 roku za Napoleona I. W roku 1933 twierdzę uznano za zabytek. Dzisiaj mieści się w nim interesujące Musee Pyreneen (Muzeum Pirenejskie). W swych zbiorach prezentuje etnografię, archeologię, faunę, florę, architekturę, sztukę religijną i tradycje mieszkańców Pirenejów oraz ekspozycję o historii górskich wspinaczek w Pirenejach. Muzeum Pirenejskie zostało utworzone Przez Louisa i Margalide de Bondidier. Ekspozycja obejmuje 18 sal.

SANKTUARIUM

Sanktuarium obejmuje obszar 52 ha, na którym znajdują się 22 miejsca kultu, m.in.:

GROTA MASSABIELLE

Nad rzeką Grave. Miejsce objawień. Główny punkt sanktuarium. W "niszy objawień" znajduje się biała figura Niepokalanej, dzieło Józefa Fabischa (z pochodzenia Polaka), który wykonał ją według wskazówek Bernadetty. Odsłonięcie statuy nastąpiło 4 kwietnia 1864 roku w obecności 200 tys. wiernych.

KRYPTA

To dawna pierwsza kaplica. Wykuta w skale nad Grotą. Tu trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

BAZYLIKA RÓŻAŃCOWA (Basilique Notre-Dame du Rosaire)

Została zbudowana nad Kryptą i Grotą w latach 1883-1889 na planie krzyża greckiego. Konsekrowana w roku 1901. Świątynię zaprojektował Leopold Hardy w stylu neobizantyjsko-romańskim. Z zewnątrz widnieją dwie mozaiki przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera (1899-1927), biskupa tutejszej diecezji. Wnętrze mieści 15 kaplic poświęconych 15 tajemnicom różańca, każda o powierzchni 104 m2. Mieści 1 500 wiernych.

BAZYLIKA NIEPOKOLANEGO POCZĘCIA (Basilica de l'Immaculee Conception)

Wzniesiona w latach 1866-1872. Neogotycka. Świątynia jednonawowa z 10 kaplicami i strzelistą dzwonnicą. Witraże przedstawiają tajemnicę o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz historię objawień Bernadecie. Na zewnątrz medaliony Piusa X i Piusa IX.

DROGA KRZYŻOWA

Przystosowana także dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Mieści się na wzgórzu Espeluges, składa się z 15 stacji i ma długość 1600 metrów. Została wybudowana w latach 1898-1911, jednak ostatnia stacja została wybudowana dopiero w 1979 roku.

KOŚCIÓŁ ŚW. BERNADETY

Jest to piąta świątynia na terenie sanktuarium. Została wzniesiona w pobliżu miejsca gdzie stała św. Bernadeta podczas ostatniego objawienia. Konsekrowana w 1988 roku.

BAZYLIKA ŚW. PIUSA X (Basilique St-Pie-X)

Zaprojektował bazylikę Węgier Piotr Vago. Jest to świątynia podziemna o kształcie odwróconej łodzi. Została konsekrowana w roku 1958. Może pomieścić około 20 000 wiernych.

FIGURA MATKI BOŻEJ UKORONOWANEJ

Znajduje się na końcu Esplanady. Została ukoronowana 3 lipca 1876 roku.

ESPLANADA

Plac sanktuarium może pomieścić 80 000 wiernych.

KOŚCIÓL NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA

Kościół parafialny. Pierwotnie pod wezwaniem św. Piotra. Tutaj została ochrzczona św. Bernadeta.

KILKA DAT Z HISTORII SANKTUARIUM

*Na lata 1872-1873 przypadają początki francuskich pielgrzymek narodowych.
*W roku 1873 pojawiła się pierwsza grupa pielgrzymów z zagranicy - z Belgii i z innego kontynentu - z Ameryki Płn.
*w roku 1908 odbyła się pierwsza pielgrzymka cudownie uzdrowionych.
*Jan Paweł II odwiedził dwukrotnie Lourdes: 15 sierpnia 1983 roku i 14-15 sierpnia 2004 roku.
*Papież Benedykt XVI odwiedził sanktuarium w dniach 13-15 września 2008 roku.

CIEKAWOSTKI

*W dniach 13-15 września 2008 roku gościł w Lourdes Benedykt XVI.
*Madonna, amerykańska gwiazda muzyki pop nadała swojej córce imię Lourdes.
*W pobliżu Lourdes znajduje się port lotniczy Tarbes-Lourdes-Pyrénées Airport.
*Woda ze źródła ma stałą temperaturę 150C.
*Lekarz dr Agostino Gemelli z Rzymu tutaj nawrócił się, wstąpił do franciszkanów, a swój majątek przeznaczył na ufundowanie kliniki w Rzymie

POLECAM STRONY

www.lourdes-france.com - strona oficjalna miasta
www.lourdes-france.org - strona oficjalna sanktuarium
www.lourdes-infotourisme.com  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH